Najljepša spoznaja o prirodi je postojanje raznolikosti koja je nastala pod utjecajem različitih vanjskih faktora i njene želje za preživljavanjem ili je nastala u interakciji čovjekove kretivne mašte i same prirode.
Hortikultura, kao dio prirodne znanosti, i likovna umjetnost ima mogućnost spajanja znanja i umjetnosti sa biljkama uzetih iz prirodne sredine. Jedna od takvih metoda je BONSAI, koji je svugdje u svijetu poznat i cijenjen. Iako netko ne zna potpuno što bonsai znači, sigurno su svi čuli za njega.
Bonsai u doslovnom prijevodu znači drvo ili biljka u posudi. Za njegovo oblikovanje i uzgoj je potrebno puno više od same hortikulturalne vještine. Velik naglasak je na umjetničkim sklonostima samog uzgajivača. John Naka je jednom opisao osnovne principe oblikovanja minijaturnog stabalca :
“Nemojte pokušavati raditi na način da vaše stablo izgleda poput bonsaija, radije pokušajte raditi tako da vaš bonsai izgleda poput stabla.”
Klasifikacija bonsaija po veličini
Keshitsubo: 3-8 cm

slika Bonsai Empire
Shito: 5-10 cm
Mame: 5-15 cm
Shohin: 13-20 cm
Komono: 15-25 cm
Katade-mochi: 25-46 cm
Chumono / Chiu: 41-91 cm
Omono / Dai: 76-122 cm
Hachi-uye: 102-152 cm
Imperial: 152-203 cm
Magična povijest bonsaija
Da li ste se ikad zapitali zašto je bonsai toliko cijenjen? Da bi pronašli odgovor na ovo pitanje krenimo putem njegove tajnovite prošlosti… (Nastavi čitati)
Upute za bonsai početnika
Kalendar radova na bonsaiju
Kako bi vam pomogli održati vaše drvce zdravim, lijepim i sretnim u nastavku pročitajte bonsai zen popis savjeta: