Listopad je važan mjesec za nastavak prihrane kako listopadnih tako i crnogoričnih bonsai drvca. Prihranom u ovo doba godine pomoći ćemo stablima da ih održimo snažnima kroz zimu.
Listopadni bonsai
Smanjite količinu prihrane kad lišće počne mijenjati boju na listopadnim bonsai drvcima. Kad većina lišća promjeni boju, poskidajte preostalo lišće sa grana, jer će tako slabiji, unutrašnji pupoljci dobiti više svjetla tijekom zimskog perioda. Dobivanjem sunčevog svjetla, bolje cirkulacije zraka pupoljci će ojačati i imati će više energije u proljeće. Kod javora, lišće povucite prema naprijed prstom ili pincetom,a kod bukve koristite pincetu za skidanje lišća unatrag kako bi se izbjeglo oštećenje novih pupova. Važno je da ne čekate lišće da otpadne samo po sebi!
Nakon što ste uklonili lišće i preostalo gnojivo možete lagano orezati, te potom ožičiti bonsai. Puno je lakše primjeniti žicu kad na drvcu nema lišća. Ipak, prilikom takvog ožičavanja trebamo biti pažljivi da se ne oštete novi pupovi. Ožičavanjem grana na stablu koje je u periodu mirovanja vegetacije, te njihovim savijanjem možete prouzročiti sitne, male pukotine. U vrijeme pojave prvih jesenskih mrazeva, ekspanzija leda u tim malim pukotinama može oštetiti živo tkivo i osušiti grane. Bonsai koji je ožičan na jesen treba zaštitu od vjetra i hladnoće . Ako temperatura padne ispod 10 ° C, stavite stablo pod nadstrešnicu kuće ili u negrijani staklenik. Ukoliko nemate mogućnost zaštiti stabla od hladnog vremena, razmislite o opciji da pričekate kasnu zimu i rano proljeće ili možete ožičavanje ostaviti do kasnog proljeća i ranog ljeta što ovisi u kojoj klimatskoj zoni živite.
Kod listopadnih vrsta bonsaija koristite aluminijsku žicu za ožičavanje malih grančica, a bakrenu žicu omotanu papirnatom trakom koristite za velike grane.Kod crnogoričnih vrsta bonsaija koristite bakrenu žicu. Aluminijsku žicu je lakše primjeniti i skinuti.
crnogorični bonsai
Staro lišće će požutjeti i otpasti. Skinite staro lišće i očistite površinu tla. Ovo je period kada je još uvijek prerano raditi na crnom boru jer su ovogodišnji izboji još nježni pa zbog toga bi bilo bolje pričekati studeni. Do studenog , nove iglice bi trebale očvrsnuti. Zadržite što više iglica na boru kojeg planirate ožičiti. Prilikom ožičavanja grana na boru pokidajte neke iglice koje vam smetaju tijekom samog ožičavanja. Imajte na umu da što više iglica ostavite to će vaš bor biti snažniji.
Tijekom perioda mirovanja vegetacije možete koristiti preparate na bazi bakra ili vapno-sumpora (lime sulfur). Špricanje drveta je najbolje obaviti kada su noćne temperature do nule.
Ne koristite otopinu vapno-sumpora na smrekama, azalejama, tropskim vrstama i tek ožičanom drveću. Na tek ožičanom drveću, vapno-sumpor može dospjeti u male pukotine na granama te bi se grane mogle osušiti.